Değerli arkadaşım,
Ben Dorukhan Demirkıran, FX Eğitim’in Kurucusu ve Matematik-Geometri Öğretmeniyim. Bu yazıyı, FX Eğitimin sistemini ve felsefesini anlatmak amacıyla hazırladım. “Saçma sapan fon müzikleri eşliğinde mekanın videosunu çekmek veya onu da yaparız, bunu da yaparız, biz her şeyi hallederiz gibi yeter ki kayıt ol!” mantığı ile hareket etmek yerine; gerektiği kadar uzunlukta sana bu işi anlatmayı tercih ettim.

Aralık ayı sonu itibariyle FX Eğitim dahil olmak üzere birçok kurum ‘Tanışma ve Bursluluk Sınavı’ düzenleyecek ve erken kayıtlarını almaya başlayacak. Sende bu sınavların bazılarında kendini deneyecek olabilirsin. Bu deneme sınavlarının bazılarından hiç haberin olmayabilir, bazılarından reklamları ile bazılarından ise arkadaşlarının ve ailenin bahsetmesi sayesinde haberdar olacaksın.

Kayıt noktasında ise, ailenin imkanları doğrultusunda ve lokasyonu sana uyan iki üç kurum belirleyecek veya yakın arkadaşların nereyi tercih etmişse sende orayı tercih edeceksin. Öncelikle bu noktada sana ilk tavsiyem, mutlaka erken kayıt döneminde bir kursa kayıt olmalısın. Enflasyonist ortamda fiyat dengesi olmadığı için, erken kayıt dönemi indirimlerinden faydalanmanı mutlaka öneririm.

Gideceğin kursun gelecek dönemdeki sınav senesinde ne kadar önemli bir yerde olacağından bahsetmeme gerek yok. Bu paragrafta nelere dikkat etmen gerektiği konusunda fikirlerimi paylaşacağım.

Lokasyon

Okul sabah 8 öğlen 3 buçuk. Okuldan çıktın, haldır haldır kursa ulaştın. Şansın varsa kursun çevresinde iki lokma atıştırdın bir kahve aldın ve derse girdin. Çıktın 8-8 buçukta. Eve gittin, bir oh desen bir duşa giriyim bir şeyler atıştırayım desen saat 10 buçuk 11. Oturup ders çalışabileceğin verimli saatin maksimum 2 saat. Bu sebeple; unutma ki evine en yakın kurs en iyi kurs.

Unutma! Evine En Yakın Kurs En İyi Kurs
Çözüm: FX Eğitim Küçükyalı Marmaray durağının karşısında. Yağmurlu havada Marmaray’dan çıkıp kursa gidene kadar montun ıslanmaz o derece yakın. Eğer Marmaray güzergahına yakın oturuyorsan ya da evin Küçükyalı ve Maltepe, Bostancı civarında ise burası senin için biçilmiş kaftan.

Ders Programı

Senin en büyük problemin zamanla olacak. Bu sebeple en çok isteyeceğin şey düzen. Kursun ders programı ve gün/saatleri her zaman sabit olmalı ki ona göre kendi başına çalışacağın, tekrar yapacağın, test çözeceğin alanlarını belirleyebilir ve kendine dinlenmek için ayıracağın kısa zaman dilimlerini sabitleyebilir.

Ders saatleri haftada bir onbeş günde bir ayda bir güncelleniyorsa, etüt adı altında belli olmayan gün ve saatlere dersler konulabiliyorsa bu durum sezon ortasından itibaren canını çok sıkacaktır. Özel olarak etüt talep ettiğinde bunların gün ve saatlerini belirlemen mümkün olmayacağı için, sezon ortasından itibaren bu ekstra çalışmalara katılmamaya veya almamaya başlarsın. Bu da seni zihnen yoracaktır.

İyi Planlama ile Sıkı Çalışma Programı
Çözüm: FX Eğitimin sistemi net ve bellidir. Haftalık olarak kaç ders verileceği, kaç gün kaç saat olacağı, kaç deneme yapılacağı bellidir. İnternet sitemizi ziyaret ettiğinizde programın detayları görebilirsin. Etüt veya soru çözümü gibi ‘isteyen gelsin’ kavramı yoktur. Öğretmenin boşluğuna göre atanan etüt dersleri, yüz kişilik döneme bir iki matematik öğretmeni ile yapılan soru çözümü saatlerinin bizce bir faydası da yoktur. FX Eğitimde soru çözüm saatleri de etütler de ders olarak atanmıştır. Yani kursun olmadığı güne etüt konması veya üç soru sormak için iki saat beklemek gibi bir durum söz konusu olmaz. Ders programları sabittir ve tüm sezon boyunca her hafta aynı sayıda devam eder.

Soru Çözümü

Konuyu işledin, sorularını sordun ve yapamadığın sorular var. Bununla alakalı olarak soru çözüm saatlerine katıldın. Gittin bir baktın ki içeride bir sürü kişi sıra bekliyor. Sıra sana geldiğinde senide bekleyen bir sürü kişi olacağı için en fazla 3-4 soru sorduktan sonra bırakacaksın. Zaten bırakmazsan da öğretmenin seni uyaracak arkada bekleyen diğer arkadaşların için. Gittiğin kursta, istediğin dersten belirli bir sayıda etüt alabilirsin dediler. Almaya kalktığında hep saatler dolu olacak. Çünkü senin nasıl belirli saatlerde okulun ve belirli saatlerde kursun varsa herkesin aynı şekilde var. Dolayısıyla senin için en uygun olan saatlerde boşluk bulman mümkün olmayacak ya okuldan erken çıkıp etüt alacaksın ya da almayacaksın. Diyelim aldın, o etüt 15 ya da 20 dakika. İnsan olarak geldin oturdun merhaba dedin, kitabını çıkarttın derdini anlattın zaten 5 dakikası gitti. E soracağın soru 2+2 değil ki. Öğretmenin o soruyu okudu, hadi okuduğu anda da anladı, çözdü ve çözerken de sana anlattı zaten 5 dakika. Tam noktası virgülüne kadar zamanını kullansan sorabileceğin soru sayısı 3-4 hadi 5. E kalan sorular? Mat 1, mat 2, geometri? Bu şekilde sabah akşam kursun kapısında yatsan bu soruları bitirme şansın yok. E hadi ümidini kestin kitabın video çözümünü açtın. Bazı soru tarzları vardır ki sen farklı bir yoldan öğrenip o yoldan gidersin ama bir başkası farklı bir yol izler. Bu durum öncelikle birçok soru tarzında geometri de, sonrasında mat 2 de karşılaşacağın sıkıntı olacaktır. Sorularını sormak için okulda, kursta her teneffüs de 1 soru 2 soru erite erite gitmeye başlayacaksın. Belirli bir yerden sonra ipin ucu kaçınca da bırakacaksın.

Her Sınıfa Özel Maksimum Sayıda Soru Çözümü
Çözüm: FX Eğitimin mantalitesinde ödevlerde en büyük sıkıntı matematik branşındadır. Bu sebeple sabit bir ders süresi kadar (40 dakika) beş tane matematik soru çözüm dersini öğrencimiz kendi sınıfıyla alır. Soru çözüm dersleri kalabalık gruplarla toplu şekilde değil, yalnızca kendi grubuna özel planlanır. Ayrıca her gün ödevini bitirdikten sonra yapamadığı soruları için FX Eğitimin Google sistemine girerek o günün tarihindeki dosyada kendi dersinin öğretmeni olan benden çözümlerini izlersin . Bunun birinci amacı seninle aynı sıkıntıyı yaşayıp aynı dertle boğuşup her zaman yanında olduğumu ve olacağımı hissetmen, ikinci amacı ise FX Eğitim için soruların tamamına vakıf olma, öğrencimizin ödevde karşılaşabileceği sorunların tamamını önceden görebilme yetisini kazandırmaktadır. FX Eğitim, hem soru çözüm öğretmeni hemde ders öğretmeni ile tüm ödevlerdeki ve denemelerdeki soruları bir hafta öncesinden giderek çözüyor, videolarını çekiyor. Öğrencimiz sorusunu sorduğunda, o soruyu öğrencimiz daha önce videosunu izlemiş ama bir iki noktasını anlamamış oluyor ve o kısmı sorarak hemen anlayıp geçiyor.

Deneme Sınavları

Sezon içerisinde girdiğin sınavların zorluk seviyeleri değişecek. Netlerine göre gelişimini takip ederken aynı zamanda sıralama olarak da kendini görmek isteyeceksin. Bu sebeple daima Türkiye genelinde yapılan deneme sınavlarına girip nabzını düzenli olarak ölçmen gerekecek. Ayrıca sürekli olarak yeni konular işlenecek ve sen hangi konunun hangi soru tarzını anlayıp anlamadığını ölçmek isteyeceksin.

Bazen kursların kendi hazırladığı, bazen de geçmişte yapılmış ve süresi bitmiş cevap anahtarları yayınlanmış deneme sınavlarına gireceksin. Bir denemede yapamadığın birçok soru olacak ve bunları sormak için tekrar biraz önce anlattığım sarmalın içine gireceksin. Cevap anahtarları yayınlanmış denemelerde de bazı arkadaşların bunlara ulaşacak ve sen kendini gerçekte kaç kişi içerisinden kaçıncı olduğunu anlayamayacaksın.

Türkiye Geneli Deneme Sınavı Deneyimi
Çözüm: Bilinen ve çok fazla rehavet gören özel okullara baktığımızda en can alıcı özelliklerinin, her hafta uyguladıkları denemeler ve konu tarama denemeleri olduğunu görürüz. Bu denemelere göre öğrenciler derecelendirilir ve haftalık olarak konu bilgileri taranır. Bu ölçülendirmeyi FX Eğitimde kullanmaktadır.

FX eğitim, her hafta konu denemelerini uygular. Bir önceki hafta ne işlendiyse ağırlığı O konudan olmak üzere önceki konuları da kapsayarak soru tarzlarını öğrenip öğrenmediğini sınar. Bunun yanında ayrıca birinci dönem 2 haftada bir, ikinci dönem ise her hafta Türkiye geneli deneme sınavlarını uygular.

Türkiye geneli deneme sınavlarının tamamı yüksek katılımın olduğu bilinen yayınevlerinin (Özdebir, 345, 3D, Toprak gibi) denemeleri olup güncel süresi içerisinde uygulanır. İkinci dönemle birlikte bazı denemeler ise, okullarda uygulanacak olup öğrencimizin konfor alanından çıkarak, gerçek sınav deneyimi yaşaması sağlanacaktır. Denemelerin tamamının matematik soruları yine benim tarafımdan önceden çözülüp sisteme aktarılacaktır. Denemenin bittiği akşam, kontrolünü yapıp yapamadıklarını anlayacaksın. Yine sorun varsa soru çözüm dersinde direk sorunun belli, çözümüne direk kavuşacaksın.

Ödevlendirme

Sınav sezonu başında çok konsantre bir şekilde başlayacaksın. Konular ilerledikçe eksiklerin artacak ve yorgunluk, uykusuzluk sorunların oluşmaya başlayacak. Bu zamanda bazı günler ders çalışma isteğin olmayacak, ya pas geçeceğin günler ya da bir saatte yapacağın çalışmayı tüm geceye yayacağın günler olacak. Haftada bir veya iki haftada bir on beş dakika rehberlik görüşmende bütün çözdüğün kitaplarını götürmen zaten mümkün değil, götürsen de hepsinin kontrolü olanaksız. Yapamadığın soruların analizinin yapılması ve doğrusunu öğrendikten sonra aynı tarz sorulardan tekrar çözmen lazım ki tam olarak otursun. Hele ki bahsettiğim buhran dönemine girmişsen aradan iki hafta geçmiş ve sınav döneminde büyük bir kayıpla karşı karşıya bir şekilde yeni ödevlerini alarak aynı döngüne geri dönüp devam edeceksin. Bu sarmaldan tabi ki çıkacaksın ancak kaybettiğin zaman bir daha asla geri gelmeyecek ve bu zamanı sene sonu çok anacaksın.

Sıkı Ödev Takibi ile Eksiklikle Giderilir
Çözüm: Ödevler haftalık olarak “getir bakalım neler yaptın” ya da haftada bir gün on dakika kitaplardan “şuraları bitir şuraları çöz” şeklinde verilmez. Öğrencilerimizin kitapları FX Eğitimde kitaplıkta durur. Hangi gün hangi testleri çözeceği, hangi konuların tekrarı yapılacağı çizelge olarak belirlenir ve ilgili kitaplardaki ödevlerin sayfaları FX Eğitim tarafından koparılır, zımbalanır kitapçık haline getirilip öğrencimize teslim edilir. İki-üç günlük olan bu program öğrencimiz tarafından bitirilir ve teslim edilir, teslim edilirken diğer iki-üç günlük olan ödev teslim alınır. Teslim edilen ödev FX Eğitim tarafından incelenir, eksikleri belirlenir, ödevin tam manasıyla yapılıp yapılmadığı incelenir ve raporlanır. Ödevler haftada üç kez fiziki olarak sayfa sayfa kontrol edilir ve haftada üç kez ödev verilir. Yapamadığı soruların tarzları belirlenir, bununla alakalı FX Eğitimin soru havuzundan sadece yapılamayan tarzlar için ayrı bir PDF belirlenip haftanın başında ayrı bir ödev olarak öğrencimize teslim edilir. (Bu kişiye özel soru bankası değildir. Kişiye özel soru bankası sezonda bir ya da iki kere denemelerde yapılamayan sorulara ilişkin basılır. Fx eğitim sisteminde ise, ödevdeki öğrencinin sıcak sıcağına konudaki eksiği analiz edilerek hemen peşi sıra verilen testlerdir.) Haftalık üç kez yapılan ödev kontrolü raporlanır ve her haftanın başında bir önceki haftanın ödev ve ders içi performans raporu sisteme yüklenir. Burada ki hedefim, kontrolünü kaybetmemeni sağlamak ve kaybedersen de direk farkına varıp müdahale ederek tekrar hedefimizdeki yola geri sokmaktır.

Öğretmen Kadrosu;

Bilmeni isterim ki benim düşünceme göre kötü öğretmen yoktur. Bildiğini çok iyi aktaran ve bildiğini tam olarak aktaramayan öğretmen vardır. Bizim işimiz karşılıklı kontak halinde ilerlediği için, eğer öğretmenin insan ilişkileri çok iyi değilse ne kadar bilgili olursa olsun aktarımı tam olarak yapamayabilir. Bazı branşların öğretmenlerini çok sevip bu sayede dersi de benimseyeceksin. Bazı branşlarda ise beklediğin diyaloğu kuramayıp, kendini geri çekeceksin. Bu durum o derse çalışma performansını da etkileyecek, eğilim gösterme yetine de etki edecek. Bu noktada sana tavsiyem, sana hakaret etmemiş, sana kötülüğü dokunmamış birisi olarak o öğretmeninden maksimum verimi almaya bak. Bir sezon 43 hafta. Eğer ısınamadıysan 43 kere görüp bir daha ilelebet görüşmeyebilirsin. Bunun için ders yok sayılmaz.

FX Eğitim Ailesi Sizleri Bekliyor
Çözüm: Kadromuz uzun yıllar birlikte omuz omuza çalışan ve her biri alanının en iyilerinden olan öğretmenlerimizden oluşmaktadır. Tanınmış kurumların bölüm başkanlığı yapmış, çok sayıda soru bankasının yazarlığını yapmış, olimpiyat dereceleri olan, dijital platformlarda çokça izlenen öğretmenlerden oluşan ve sektörde ‘şampiyonlar ligi ekibi’ olarak lanse edilmektedir. Kadronun kendi içerisinde uzun yıllar birlikte çalışmış olması aile ortamı oluşmasına ve birbirlerini iyi tanıdıkları için, sınav hazırlığının dinamik dönemlerini başarıyla yönetebilme gücünü maksimuma çıkarmıştır. FX Eğitimi kurs olarak değil aile olarak düşünmeni rica ediyorum.

Değerli arkadaşım, Buraya kadar bakıldığında görüyoruz ki hiçbir açığın olmadığı ve çizgileri belli, net ve kesin olan bir sistem ile karşı karşıyayız. Ancak bu sistem her öğrenci için uygun değildir. FX eğitim yalnızca talebe ( talep eden, bilgiyi eğitimi bu sistemi gerçekten isteyen) ile çalışacaktır.

Her insan kıymetlidir, her insanın hayalleri vardır, her öğrencinin tabii ki varmak istediği bir hedefi olur. FX eğitim, derdi en iyi okulları kazanmak, en iyi eğitimleri almak, en sıkı şekilde ve en iyi şekilde önündeki sınava hazırlanmak derdinde olan velisi ve öğrencisiyle ortak derdi paylaşır. Ortak derdi olanlar aile olur. Biz, ailemize katılacak dert ortaklarımızla bu yolda yürüyeceğiz.

Biz tüm sınavı full yaptıracağımızı vadetmiyoruz, biz sene sonu gelip sınav günü geldiğinde; sana ‘keşke’ dememeyi vadediyoruz. ‘Her şeyi yaptık, bir dirhem fazlası olamazdı’ demeyi vadediyoruz. Hedefin iyi okullar ise, amacın iyi eğitim ise, bunun için gece gündüz çalışmaktan bıkmayacaksan, senin için en doğru adres FX Eğitim’dir.

Yolumuz uzun, yolumuz zorlu. Her ne olursa olsun, ba-şa-ra-ca-ğız!

Sayısal Sınıflar

EN FAZLASI FX EĞİTİMDE
22 adet 40 dakikalık grup dersi + 2 adet 40 dakikalık tarama

 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) TYT Matematik Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) AYT Matematik Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Geometri Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Fizik Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Fizik Dersi
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Kimya Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Kimya Dersi
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Biyoloji Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Biyoloji Dersi
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Türkçe Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Sosyal Bilgiler Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.

Eşit Ağırlık Sınıfları

EN FAZLASI FX EĞİTİMDE
22 adet 40 dakikalık grup dersi + 2 adet 40 dakikalık tarama

 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) TYT Matematik Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) AYT Matematik Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Geometri Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 40 dakika Matematik-Geometri Dersi (Genel)
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Türkçe Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Edebiyat Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 40 dakika Türkçe-Edebiyat Dersi
  Yeni nesil kalıp sorularının anlatımı ve soru çözümü.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Tarih Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Coğrafya Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.
 • 90 dakika (2 adet 40 dakikalık blok ders) Fen Bilgisi Dersi
  Konu anlatımı, kazanım ve yeni nesil kalıp sorularının anlatımı.

Hızlı İletişim